عوارض قليان

يك متخصص قلب و عروق گفت: استفاده از قليان به اندازه استعمال ‌‌٢٠ نخ سيگار خطر دارد.

به گزارش ايسنا دکتر مهدي حسن‌زاده، در همايشي که به مناسبت روز جهاني قلب در تالار شهيد هاشمي‌نژاد بيمارستان امام رضا(ع) مشهد برگزار شد، افزود: در سال ‌‌١٩٩٠ مرگ ‌‌٩/٤ ميليون نفر در جهان در ارتباط با استفاده از تنباکو بوده است.

وي ادامه داد: اين در حاليست كه مصرف يک نخ سيگار خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را ‌‌٥/١ برابر افزايش مي‌دهد.

استاديار دانشگاه علوم پزشكي مشهد افزود: بيشترين علت مرگ و مير و از کار افتادگي در سراسر دنيا را بيماري‌هاي قلبي - عروقي به خود اختصاص داده است.

دکتر حسن‌زاده با بيان اين كه ‌‌٥٠ درصد مرگ و مير در سال ‌‌٢٠٠٠ به علت بيماري‌هاي قلبي - عروقي رخ داده است، افزود: پيش‌بيني مي‌شود تا سال ‌‌٢٠٢٠ اين رقم به ‌‌٧٥ درصد افزايش يابد.

وي با بيان اين که بيماري‌هاي قلبي - عروقي بيش از بيماري‌هاي ديگر قابل پيشگيري است، اظهاركرد: هزينه‌هاي پيشگيري به مراتب کمتر از هزينه‌هاي هنگفت درمان است.

دکتر حسن‌زاده با اشاره به اين ‌که فعاليت‌هاي فيزيکي منظم خطر بروز بيماري‌هاي قلبي را به نصف مي‌رساند، گفت: در مشهد بيش از ‌‌٧٥ درصد از قشر تحصيل‌کرده حتي در هفته يک بار به فعاليت ورزشي نمي‌پردازند که اين مطلب در مورد خانم‌هاي خانه‌دار بسيار تاسف بارتر است همچنين در بين کارمندان، فرهنگيان و پزشکان گروه پزشکان کمتر از بقيه به فعاليت ورزشي مي‌پردازند

/ 0 نظر / 14 بازدید